Bun venit, oaspete

de John Cox 


Negociere: „o conferință, o discuție sau o negociere pentru a ajunge la un acord”. (Webster's New World Dictionary, a doua ediție pentru colegiu, 1970)

Dacă există un subiect care este subjugat, dacă chiar este menționat, în școala noastră ca muzicieni, este vorba despre contractele și negocierea lor. Aceasta este afacerea de a ne asigura că munca noastră grea, educația și abilitățile de performanță sunt răsplătite în măsura în care putem câștiga un salariu de trai. Dacă ați crescut într-o gospodărie nesindicată, ca mulți dintre noi, atunci nu ați experimentat nimic referitor la „negocieri contractuale” până la începutul carierei didactice/performante, când a venit timpul să „renegociați” contractul.

Să examinăm procesul de negociere din poziţia neofitului. Profesorii și jucătorii cu experiență vor recunoaște și vor empatiza atunci când își vor aminti prima dată la „marele dans” al negocierilor. Dacă vă amintiți, așteptați cu nerăbdare negocierile cu același entuziasm ca și cumpărarea unei mașini noi – cu excepția faptului că negocierile contractului se prelungesc de obicei luni de zile, mai degrabă decât câteva ore frustrante.

Va veni o zi în care, în calitate de nou angajat acoperit de un contract negociat, vei auzi că totul nu este în regulă cu lumea ta. Va exista un anunț general, un e-mail, un e-mail sau un alt contact din partea sindicatului dumneavoastră care va spune: „Este timpul să renegociezi” – patru cuvinte mici care îți vor schimba viața. Re-negociere? Ca persoană nouă acoperită de un contract (pe care, după toate probabilitățile, nu l-ai citit niciodată înainte de a-l semna și nu l-ai fi înțeles dacă l-ai fi făcut), simți brusc că ai fost orbit de un proces pentru care nu ești pregătit și, eventual, nu știai. a existat. Re-negociere? Nici nu știai că ai negociat. Ai fost angajat, te-ai întâlnit într-un birou drăguț cu reprezentanți ai conducerii și ai semnat un contract – poate i s-a spus: „Nu dăm niciodată bani în plus sau beneficii angajaților începători pentru că nu este politica noastră”. Atunci s-ar putea să te fi întâlnit sau să nu te întâlnești într-o clădire de birouri dărâmată, care conținea sala sindicatului tău, cu niște trabucuri care mângâiau vechi fogies care au spus: „Bine ați venit la bord, iată manualul dvs. pentru localnici, suntem întotdeauna aici pentru a vă ajuta, don nu intri în necazuri.”

În ceea ce privește toată chestia cu sindicatul, ești un profesor, un distribuitor de cunoștințe; ești un artist, creând muzică grozavă ca o magie în fața unui public adorator. Cum naiba a ajuns să ai mai multe în comun cu Sindicatele United Auto Workers și Meat Packers decât Aristotel și Bach? Până acum probabil ați considerat uniunea din care faceți parte drept un parazit al salariului – vă sângerează la fiecare două săptămâni ca o remoră pe rechin și nu știți de ce. Doar dacă ai putea păstra acel pic pentru ei, ți-ai putea permite o mașină mai bună sau jucării electronice mai bune care ți-ar îmbunătăți stilul de viață personal.

Deci, vă prezentați la întâlnirile care sunt convocate de comitetul dumneavoastră de guvernare/orchestra. În conformitate cu Statutul orchestrei sau al localului profesorului dumneavoastră (Regulamentul? Avem Statut?) și conform paragrafelor pertinente din Contractul Colectiv (ce ce?!!!), este timpul să alegeți o Echipă de Negociere care va reprezentați-ne împotriva (băiete, iese în evidență cuvântul ăsta!) conducerii, consiliului școlar, districtului, consiliului guvernatorilor sau vreunui alt grup de administratori.

Ce înseamnă acel cuvânt împotriva și cum rămâne cu acele zgomote, critice la adresa conducerii, care vin acum de la noii, dar experimentați colegi? Știți, comentariile de genul: „Sunt foarte dezgustat de volumul de muncă. Tot ceea ce știe conducerea este să ne îngreuneze munca.” „Omule, chiar am luat-o în pantaloni scurți data trecută. E timpul să-i recuperăm pe al nostru.” „Acei clovni putrezi proști. Dacă ei ar munci la fel de mult în a-și face treaba ca noi, ne-ar fi mai bine cu toții.” „Omule, sper doar să nu mai intrăm în grevă.” (din nou?!!!). (În scopuri editoriale, păstrez comentariile la un rating „G” – în viața reală, aceste comentarii sunt rareori exprimate așa ușor.)

Până acum ați fost fericiți să mergeți la ceaiurile de facultate pentru noii profesori, la evenimentele „meet the board”, la afacerile „ne place să arătăm noii noștri jucători/profesori care reprezintă noua lume îndrăzneață spre care ne străduim” puse de conducere. Acum auziți comentarii puternice din partea noilor voștri colegi împotriva acelora pe care ați ajuns să-i vedeți, subconștient, ca părinți surogat. La urma urmei, îți dau o indemnizație (cec de plată) la fiecare două săptămâni. Vă trimit din când în când notițe prin care vă solicită să vă curățați în culise (pentru a ajuta personalul de menaj), să vă lustruiți pantofii, că bijuteriile sunt prea vizibile, că nu trebuie să purtați parfumuri/colonii sau astfel de declarații precum „În această organizație ne tratăm unii pe alții cu respect.” Ei organizează evenimente sociale speciale pentru a „întâlni pe cei care fac posibil tot ceea ce facem”, apoi vă invită să „fiți văzuți, dar să nu fiți auziți”. Da, ai trăit o viață bună pe o chilă uniformă, dar acum va deveni puțin accidentat.

Marele cornist din secolul al XVIII-lea Giovanni Punto a decis să scape de angajatorul său și să călătorească în ceea ce este acum Europa de Vest pentru a-și testa „valoarea de piață”. Să nu ne fie frică să-l urmăm pe el și pe ceilalți strămoși mândri ai noștri.

Selectarea unei echipe de negociere, sondarea grupului, pregătirea grupului

Acum, că șocul preliminar a venit și a trecut în legătură cu negocierile iminente, este timpul să începeți procesul pentru grupul dvs. Una dintre primele sarcini este selectarea unei echipe de negociere. Selectarea personalului potrivit pentru o echipă de negociere este un început bun pentru rezultatul cu succes al negocierilor. Aceasta este echipa pe care o vei sprijini, pe care o vei paria și pe care o vei sprijini. Cel puțin, asta aude bietul neofit de la colegii veterani. Vor fi povestite povești despre cum în ’76 (când chiar aveam spiritul!) „Bully” Bushwacker și Mildred Mudslinger au condus încărcarea, au adunat trupele și au „flăcut” conducerea. Pot exista, de asemenea, amintiri ale echipei care a condus grupul într-o grevă sau un blocaj sau o altă formă de întrerupere a salariului, iar acest lucru a dus la un contract nesatisfăcător care a împărțit grupul în facțiuni politice din care nu și-a revenit niciodată.

Și în timp ce personalitățile sunt importante, este, de asemenea, important să te uiți la climatul tău politic/economic actual. Cât de prietenoasă sau ostilă este zona dumneavoastră față de sindicate? Cât de puternică este dinamica dumneavoastră de grup pentru a se menține împreună în timpul unei negocieri prelungite? Cum sunt finanțele organizației dumneavoastră? Se va potrivi fondul de talent disponibil în grup cu circumstanțele percepute din vremuri? Acestea sunt toate conversațiile pe care le vor avea colegii tăi în lounge, la cafenea sau în liniște la repetiție, în timp ce dirijorul expune ezoterismul muzical (care se traduce, în general, prin claxoanele prea tare la litera B).

Multe grupuri au o alcătuire parțială a echipei lor de negociere în statutul lor sau în contractul colectiv de muncă (denumit în continuare CBA). Vor exista variații care pot include un reprezentant al comitetului orchestrei, al comitetului de conducere al profesorilor sau al unui alt organism reprezentativ care supraveghează CBA și îl interpretează împreună cu cealaltă parte semnatară (conducere, district școlar, Board of Regents etc. și se face referire în continuare). ca „cealaltă parte”) pentru a vă proteja drepturile pe durata CBA. În multe orchestre, în echipă va fi și delegatul ICSOM (Conferința Internațională a Muzicienilor Simfonici și de Operă) sau ROPA (Asociația Regională a Jucătorilor de Orchestre). Alți membri ai personalului participant pot fi mandatați prin statutul dumneavoastră, CBA etc. și vor face parte din echipa dumneavoastră. Localul sindicatului va fi, de asemenea, o parte a echipei, deoarece majoritatea CBA-urilor sunt de fapt între sindicat (grupul tău) și „cealaltă parte”.

Un moment de cutie de săpun susținând uniunea de partea VOASTRA. Există multe legi colective ale muncii care vă protejează ca individ și acestea au fost puse în aplicare în numele dumneavoastră de munca și puterea sindicatelor de-a lungul multor ani. Și după cum știu mulți oameni din întreaga țară, există masa de ajutor pe care o aduce sindicatul atunci când grupul tău se află într-o situație de oprire a muncii și te confrunți cu facturi fără salariu. Uniunea și membrii săi la nivel național vor oferi sprijin moral și politic și, la fel de necesar, ajutor bănesc pentru plata facturilor, cum ar fi numerar pentru asigurarea medicală a COBRA, atunci când „cealaltă parte” întrerupe plățile asigurărilor de grup ca tactică de negociere.

Acum că personalul obligatoriu este la locul lui, de obicei există loc pentru membri „în general” în echipa ta. (Rețineți că cuvântul „echipă” pentru a descrie corpul dvs. de negociere. S-a dovedit că echipele depășesc aproape întotdeauna indivizii. Este important de reținut atunci când vă selectați membrii „în general”.) În general, nominalizările din grup sunt făcute, cu unii în culise răsucirea brațului, apoi au loc alegeri pentru a determina „câștigătorii”. În funcție de cum au decurs ultimele tale negocieri, s-ar putea să descoperi că nimeni nu dorește să fie nominalizat. În orchestra noastră am avut mai multe contracte în care orchestra a simțit că, ca să spunem ușor, am pierdut teren. Ne-am distrat îngrozitor găsind destui oameni pentru a ocupa numărul minim de posturi disponibile. Apoi, după două negocieri relativ reușite din partea noastră, se părea că jumătate din orchestra dorea să intre în acțiune. Indiferent de bazin, este esențial ca echipa ta să fie formată din oameni care vor face tot posibilul să te reprezinte în vânzarea timpului și talentului tău. Amintiți-vă, atunci când echipa dvs. „prea terenul” împotriva „cealaltă parte”, doriți să-i susțineți, să îi susțineți și vă așteptați ca ei să „câștige”. Dacă ei câștigă, tu câștigi. Te joci pentru tine.

Cei mai buni oameni pentru echipa ta s-ar putea să nu fie oamenii populari care în mod normal sunt aleși pentru celelalte comitete ale tale. Este posibil să nu aveți nevoie de Mrs. Congeniality, Best Buddy Bob sau Glamorous Goodheart. Ceea ce trebuie luat în considerare este fie experiența anterioară pozitivă într-o echipă de acest tip, fie disponibilitatea de a învăța procesul în profunzime. Ai nevoie de oameni:

  • Cu diligența de a duce o slujbă până la capăt.
  • Cu tenacitatea unui adolescent care îți cere mașina și portofelul pentru sâmbătă seara.
  • Cine va fi altruist în negocierea pentru grup, și nu pentru, nici împotriva indivizilor.
  • Acestea reprezintă, cât mai bine posibil, toate nivelurile de vârstă și experiență din grupul dvs.
  • Acest lucru va funcționa pentru dvs. și va lucra cu „cealaltă parte”, dar nu și pentru, și faceți acest lucru cu minuțiozitate, competență și respect pentru proces și indivizii implicați.

Este foarte important să ai încredere în echipa ta pentru a face ultimul. Oricât de mult ți-ar plăcea să vezi din când în când „cealaltă parte” să fie uitată, „CBA to be” va avea ca rezultat în cele din urmă oamenii care au de-a face cu oamenii. „Calaltă parte” va avea printre ei niște oameni muncitori și dedicați – nu toți au absolvit summa cum laude de la Lex Luther U. (sau de la vechea American Symphony Orchestra League – ASOL). Acești oameni vor reprezenta, pe bună dreptate, interesele proprii (și sperăm că cele mai bune interese ale instituției!) și, în general, vor fi oameni cu care, individual sau colectiv, veți lucra pe durata ACB.

Acum că echipa dvs. este construită, echipa va trebui să afle pe cine reprezintă, ce își doresc individual și colectiv și puterea dorinței circumscripției cu privire la probleme. Dezvăluind posibilitatea de a accesa înregistrările DMV sau bibliotecii dvs. locale, cel mai bun mod de a face acest lucru este interogarea grupului.

Există mai multe metode pentru a realiza acest lucru. Există metoda reuniunii de grup sau a primăriei, metoda anchetei scrise pe subiecte ample (eseu), sondajul scris aprofundat, care are de obicei un stil de întrebare da/nu sau oricare/sau cu grade de sentiment față de întrebarea respectivă și apoi există este ascultarea individuală a indivizilor din grup. Fiecare metodă are punctele sale forte și punctele sale slabe. Metoda întâlnirii în grup mare are avantajul de a reuni grupul ca un corp. După procentajul total al participanților, echipa de negociere poate determina câți oameni le pasă cu adevărat de proces și poate evalua puterea de sprijin. Pe de altă parte, adesea aceste întâlniri pot fi prea lungi. Câțiva indivizi tind să domine agenda și conversația, iar mulți oameni care au nevoi sau idei sunt prea timizi să vorbească din cauza unui PEF (Personal Embarrassment Factor), care adesea aparent lipsește din puținele indivizi menționate mai sus).

O metodă distractivă de sondaj la care a ajuns echipa noastră de negocieri este o combinație a întâlnirii în stilul primăriei cu „Speed ​​Dating”. În acest sens, invităm grupul la o cină cu poftă organizată la Sala noastră, uimitor de decorată. Oamenii sunt liberi să stea cu oricine le place la cină și nu pot încăpea mai mult de 6 până la 8 la orice masă. (În mod curios am constatat că cuplurile au tendința de a se despărți și de a fi la mese diferite.) După cină, circulă echipa de negociere, care a repartizat fiecărui membru un subiect principal precum compensarea, condițiile de muncă, audiții, sănătate și bunăstare etc. de la masă la masă. Fiecare membru al echipei are 15 minute la o masă pentru subiectul său și toți membrii mesei pot vorbi despre acel subiect în acel moment. Acest lucru servește mai multor scopuri - împiedică o persoană sau un grup mic să monopolizeze podeaua, îi încurajează pe membrii timizi să vorbească în limitele prietenilor lor și nu în fața întregului grup și mai mult teren poate fi acoperit atunci când toată lumea își știe rândul. va veni pe fiecare subiect. Vor veni și perspective surprinzătoare care nu au fost luate în considerare înainte. Ajută să ne asigurăm că FIECARE constituent (și membru al echipei) se simte pe deplin implicat în proces. Și făcând acest lucru, am descoperit că am realizat mai mult de douăsprezece ore de conversație în mai puțin de două.

Echipa este apoi reasamblată pentru a trece peste conversații și a utiliza acest lucru pentru a ajuta la elaborarea unui sondaj scris aprofundat. Într-un nou efort de colaborare de a lega „The Horn CallCu site-ul IHS, sondajele și declarațiile eșantionare și alte documente viitoare pertinente vor apărea pe site-ul web pentru membri. Acest articol este legat de site-ul web un exemplu de anchetă cu subiecte ample. Există, de asemenea, un exemplu de anchetă aprofundată. Postările viitoare vor include un exemplu de compilare a unui sondaj aprofundat care va enumera prioritățile și punctele forte relative atât pro cât și contra pentru probleme, cu explicații. Cunoscând punctele forte pro și contra, o echipă de negociere poate determina cât de departe dorește grupul să meargă echipa sa și cât de departe va fi susținută echipa de către grup. Acest lucru este foarte important atunci când te confrunți cu „cealaltă parte” – cât de multe, cât de mari și cât de pregătite sunt armele cu care trebuie să negociezi și cât de susținătoare este „armata” din spatele tău.

De asemenea, este important în acest timp ca echipa să pregătească grupul pentru negocierile viitoare. O sarcină importantă este să păstrați în mod regulat legătura cu grupul în general. Acest lucru se poate face unul la unul de către membrii echipei individuale și prin întâlniri de grup din când în când. Datorită computerelor și internetului, este posibilă și postarea frecventă a actualizărilor de progres pe site-ul grupurilor (dacă are unul) într-o secțiune internă, protejată cu parolă desigur. Echipa noastră a postat chiar actualizări nesensibile pe buletinul nostru la locul de muncă. (Acest lucru tinde să atragă atenția „cealaltă parte” și să-i informeze că echipa lucrează și UNIFICĂ grupul ținându-l informat.) Până acum, o echipă și un grup vor înțelege că negocierile sunt multă muncă. În articolele viitoare, vom explora subiectele: Înțelegerea ca echipă de negociere și interacțiunea comunicării grupului electoral Pregătire și cercetare, cercetare, cercetare. Schimb formal și întâlniri cu reprezentanții de cealaltă parte. Se ajunge la „Da”, semnarea și consecințele. Și, pregătirile pentru următoarea rundă de negocieri Este imposibil să numim o negociere „distracție”, dar printr-o pregătire și muncă adecvată, poate fi foarte plină de satisfacții. Alcătuirea unei echipe, unirea unui grup și împărtășirea experienței pot fi un proces pozitiv de construire a grupului, care poate rivaliza cu cele mai bune repetiții în crearea cooperării, spiritului și camaraderiei comunității.