stilet

Amy Gilreath: În primul rând, îți mulțumesc foarte mult, Lydia, pentru că ne-ai rugat să facem acest interviu pentru International Horn Society. Este întotdeauna o plăcere să împărtășești cu alții și să-ți faci noi prieteni.

Lydia van Dreel: Cum v-ați întâlnit cu toții și cum ați decis să vă reuniți ca grup de cameră?

Amy: Celălalt co-fondator al Stiletto Brass, Velvet Brown, și cu mine ne-am întâlnit inițial la Conferința Internațională pentru Femei din 1993. Apoi noi, împreună cu fondatorul IWBC și principalul în retragere al Simfoniei St. Louis, Susan Slaughter, am cântat împreună într-un alt cvintet de alame numit Velvet Brass timp de câțiva ani. Ani mai târziu ne-am regăsit, din nou, împreună pentru un spectacol de weekend în Cvintetul Monarch Brass și am început să vorbim despre cât de mult ne-a plăcut să cântăm muzică de cameră și cum ne-a fost dor să cântăm împreună. Deloc surprinzător, am format Stiletto Brass Quintet la scurt timp după aceea. Membrii noștri actuali sunt eu - Amy Gilreath și Susan Rider la trompetă, artista invitată Rachel Hockenberry la corn, Natalie Mannix la trombon și Velvet Brown la tubă. Aceste doamne nu sunt doar mari muzicieni, ci și mari ființe umane. Este o bucurie să cântați alături de oameni cu care vă conectați atât muzical, cât și personal. 

LVD: Având în vedere că locuiți în toată SUA, cum vă reuniți pentru a repeta? Cât de des repeți?

Amy: Da, asta poate fi o provocare! O abordăm în câteva moduri diferite. Uneori ne întâlnim pentru o retragere muzicală acasă la cineva: citind muzică nouă pentru posibile piese viitoare, repetă programul ales și apoi gătim împreună cine uimitoare. Ah și râzând MULT! Alteori ne întâlnim cu câteva zile înainte de un turneu de spectacol și apoi repetăm. Când se întâmplă asta, toată lumea și-a pregătit piesele în prealabil, a ascultat înregistrările și a studiat partiturile. Acest lucru este foarte important, deoarece putem trece rapid la discutarea aspectelor muzicale și la luarea acestor decizii muzicale mult mai devreme.

LVD: Cum planificați spectacolele? 

Amy: De obicei, începe cu o invitație de a cânta într-un loc. Apoi turul nostru este planificat în jurul acelei prime invitații și a acelei zone din SUA. Unul dintre avantajele de a avea un grup de cameră este numărul de oameni pe care îi cunoaștem cu toții și pe care îi putem contacta pentru a vedea dacă cei din zona respectivă pot programa o reprezentație de Stiletto Brass. 

LVD: Cât de des faci spectacol?

Amy: Facem două tururi pe an (toamnă și primăvară) și eventual unul în timpul verii. Toți membrii, cu excepția mea, deoarece m-am retras recent din activitatea de predare universitară cu normă întreagă, au locuri de muncă cu normă întreagă, așa că facem turnee între 7-10 zile. Aceste turnee sunt de obicei un amestec de concerte din seria Artistilor, concerte universitare și școli publice/private K-12.

LVD: Cum alegi repertoriul? Grupul dumneavoastră are un accent sau o misiune specială în ceea ce privește repertoriul?stiletto2

Amy:  Ne place să alegem o compoziție mare în fiecare turneu și să construim în jurul acelei piese. Exemple dintre cele pe care le-am interpretat sunt ale lui Joan Tower Copperwave, Scarpe!  de Drew Bonnor comandat de Stiletto Brass, mozaic și Patru Schițe de Anthony Plog. Un alt nivel al alegerii repertoriului nostru este diversitatea: jazz, contemporan, lent și frumos, transcripții și originale. În ceea ce privește o misiune de repertoriu, lucrăm cu adevărat pentru a oferi publicului nostru o mare varietate de experiențe muzicale. Introducerea publicului în muzica contemporană este importantă și pentru noi. A vorbi în profunzime cu publicul despre aceste tipuri de piese și a explica ceea ce se întâmplă muzical, într-adevăr, deschid cel mai mult la ideea de muzică nouă, iar rezultatul este că mulți oameni ne comentează după concerte că le-a plăcut să audă o piesă cu „un sunet nou”. !

LVD: Ce tipuri de public sperați să ajungeți?

Maro catifea: Publicul nostru țintă este pur și simplu toată lumea. Ne mândrim să prezentăm concerte în școli cu programe care implică elevii de la K-12. În fiecare an, ne străduim să avem rezidențiate în școli, astfel încât să interacționăm și să predăm elevii. În plus, ne place să prezentăm concerte comunitare, unele ca fiind grupul de artiști invitați cu orchestre simfonice, publicul care este prezent la festivalurile de muzică de cameră și rezidențe și concerte colegiale. Avem, de asemenea, un record puternic de spectacole la festivalurile de alamă.

LVD: Cum au fost afectate scopul și funcția grupului dumneavoastră de pandemie? Obiectivele tale s-au schimbat în vreun fel recent din cauza provocărilor pandemiei? 

Catifea: Stiletto a fost afectat de pandemie. Din cauza naturii spectacolelor noastre, nu am reușit să fim activi din cauza închiderii școlilor și a anulărilor serialelor de concerte. Am luat decizia să așteptăm până când pandemia se va termina. Cu toții avem activități on-line semnificative și ne-am gândit să suspendăm Stiletto Brass până în primăvara și vara 2021, când toată lumea poate fi în siguranță.

LVD: Ați găsit o modalitate de a rămâne în contact cu publicul dvs.?

Amy:  Am fost implicați în două seminarii virtuale de alamă în această toamnă. Unul a avut loc la Sankt Petersburg Rusia, Festivalul de toamnă alamei, iar celălalt în Brazilia numit Sopra Metais. Vom avea, de asemenea, un nou CD lansat în curând intitulat Scarpe !

LVD: Sunteți cu toții interpreți și profesori profesioniști ocupați. Cum vă echilibrați sarcinile de lucru și munca dvs. cu Stiletto Brass?

Catifea: Da, suntem cu toții interpreți și profesori foarte ocupați. Simțim că există întotdeauna timp pentru a interpreta și a preda. Este primordială filosofia noastră de a da înapoi. Uneori programele devin foarte agitate, dar planificăm în avans tururi mari. Și, de asemenea, din moment ce suntem cu toții interpreți și profesori, știm că timpul nostru împreună este limitat din cauza cât de ocupați sunt fiecare în pozițiile lor de perspectivă. Cu toții simțim o emoție pentru fiecare turneu. Este o încântare să performezi și să educi alături de ceilalți membri Stiletto. Mai simplu spus... Creare muzicală supremă, predare durabilă și camaraderie.

Susan Rider: Deoarece toți trăim în locuri diferite din punct de vedere geografic, ne adunăm pentru a cânta atunci când programul ne permite. După cum vă puteți imagina, uneori poate fi puțin dificil să găsiți momente care să funcționeze pentru ca toată lumea să se reunească într-un singur loc. Și din această cauză nu ne putem reuni atât de mult pe cât ne-am dori. Dar, din moment ce ne place atât de mult să jucăm și să predăm împreună, depunem efortul să se întâmple cel puțin de câteva ori pe an. Desigur, odată cu pandemia, nu am reușit deloc să ne întâlnim anul acesta. Există ceva special în a fi parte a unui ansamblu de muzică de cameră și mi-a plăcut să fiu membru al Stiletto Brass Quintet. Apreciez faptul că misiunea grupului este reprezentații muzicale egale și extindere educațională. Simt că aceste două lucruri merg mână în mână. Este grozav să faci parte dintr-un grup care reia cu ușurință de unde ne-am lăsat ultima dată când am fost împreună - vorbește despre talentul fiecăruia dintre colegii mei. A cânta cu aceste doamne are un sentiment fără efort și vesel, iar dincolo de asta, sunt oameni de calitate și sunt prieteni grozavi! 

Rachel Hockenberry: Organizarea este cheia! Trăiesc și mor după calendarul meu. Mă asigur că scriu datele tuturor de îndată ce le primesc (gigi, recitaluri pentru studenți etc.) și îmi planific programul de antrenament în consecință. Pentru Stiletto, decidem ce muzică interpretăm pentru fiecare concert cu mult timp în avans, așa că există întotdeauna suficient timp pentru a pregăti muzica în prealabil. Acest lucru ne permite să fim cu adevărat productivi în timpul nostru limitat de repetiție. 

Natalie Mannix: Deoarece venim cu toții din diferite părți ale țării, munca noastră cu Stiletto Brass este condensată în câteva zile de repetiții foarte intense înainte de a pleca într-un turneu de performanță sau de înregistrare. Lucrăm pe timpul nostru pentru a ne asigura că piesele noastre sunt foarte pregătite, astfel încât să nu pierdem timp prețios când ne întâlnim. S-ar putea să facem turnee doar pentru o săptămână sau două, dar maximizăm acest timp cântând în multe locații, uneori două pe zi. Deci, ca răspuns la întrebare, aș spune că nu există echilibru atunci când este timpul de plecare. Sunt 24 de ore Stiletto! Dar ne place, ne bucurăm de compania celuilalt și ne distrăm de minune făcând muzică împreună! 

LVD: Cum arată viitorul pentru Stiletto Brass?

Amy: Sunt foarte încântat să anunț că avem o viitoare lansare de CD prin CD Baby. CD-ul nostru este intitulat SCARPE ! și prezintă piesa de titlu, pe care am comandat-o lui Drew Bonner. De asemenea, include lucrări de Lafosse, Ellington, Boyce și Renwick. Odată cu pandemia mondială, noi, ca toate grupurile muzicale, nu ne-am putut reuni pentru a cânta anul acesta. Mi-a fost cu adevărat dor de colegii mei personal și profesional! Nu este surprinzător, atunci, de îndată ce vom ajunge de cealaltă parte a acestei pandemii, vom începe imediat să lucrăm la acele turnee de concerte live și concerte educaționale care au fost suspendate. De asemenea, vom începe niște comisioane noi. Suntem nerăbdători să ne întoarcem împreună și să începem să facem din nou muzică pentru publicul nostru!

Catifea: În vara anului 2021, intenționăm să înregistrăm o serie de videoclipuri educaționale. Stiletto va reveni, de asemenea, la turnee și la rezidențele școlare care au fost suspendate. Zonele noastre de turism vor include regiunea de nord-est, coasta de vest și regiunea de sud a Statelor Unite.

LVD: Ce sfaturi ai pentru tinerii jucători de alamă?

Amy:  Ascultarea este atât de importantă pentru dezvoltarea ta ca muzician. Aflați cine sunt acei jucători grozavi pe instrumentul dvs. și începeți de acolo. Veți găsi acei profesioniști cu care vă veți conecta și apoi să-i ascultați cât de mult puteți. Pentru mine, acea legătură la trompetă a fost Maurice André și Timofei Dockshitzer. De asemenea, vă recomand să ascultați vocaliști uimitori precum Franco Corelli, Luciano Pavarotti, Maria Callas și Leontyne Price. Acolo veți învăța formularea liniilor muzicale și culorile sunetului. De asemenea, învață cu adevărat să-ți cânți muzica folosind vocea completă și apoi cântă acea muzică prin instrumentul tău când cânți.

Susan: Sfaturi pentru tinerii jucători de alamă: dacă îți place să cânți muzică, distrează-te, dar dacă vrei să fii bun la asta, cu siguranță trebuie să muncești din greu. Cred că muzica este mult mai distractiv de jucat atunci când o putem cânta cât mai bine posibil. Ascultați muzicieni de cel mai înalt nivel (nu numai ai propriului instrument), astfel încât să vă puteți dezvolta ideile de sunet și concepte muzicale. Găsiți cei mai buni muzicieni cu care puteți să cântați, astfel încât să puteți învăța, să creșteți și să vă dezvoltați din experiența de a cânta cu ei. Cred că este important să înțelegem că dezvoltarea pe instrumentul nostru și ca muzician este un joc lung.

Rachel: Continuă! Nu există nicio cronologie stabilită pentru ca dvs. să vă îndepliniți visele - toți progresăm în ritmuri diferite și avem circumstanțe de viață diferite. Continuați să munciți din greu și să iubiți muzica și vă veți găsi drumul. 

Natalie: Căutați cele mai bune instrucțiuni posibile. Nimic nu poate învinge instrucțiunile pe care un mare profesor de lecții private le poate oferi. O altă modalitate excelentă de a avansa este participarea la tabere de vară și festivaluri. Vara este un moment grozav pentru exersare intensă și studiu, în timp ce te distrezi mult cu muzicieni cu gânduri asemănătoare. În sfârșit, ascultați cât de mult puteți! Mergeți la concerte de toate tipurile, ascultați videoclipuri YouTube cu profesioniști care cântă în diferite stiluri și cu diferite instrumente. Puteți învăța atât de multe modelând artiști mari.

Catifea: Sfatul meu pentru tinerii jucători de alamă este să lupți pentru excelență, să fii creativ și să te distrezi. Îmi place să le spun că este nevoie de multă concentrare și muncă grea, dar că viitorul este al lor să creeze. Întotdeauna le spun că ei sunt viitorul muzicii și să mute jocul de alamă și toate ideile care implică cântatul de alamă la noi culmi cu idei și talent.

Stiletto Brass urează tuturor sănătate, siguranță și multă fericire și dragoste.

https://www.stilettobrass.com/home

Acest site web folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența utilizatorului, inclusiv starea de conectare. Prin utilizarea site-ului acceptați utilizarea cookie-urilor.
Ok