de Dr. Brian McLaughlin


McLaughlin„Vrei o carieră în muzică sau o viață în muzică?” Întrebarea lui Henry Mancini este încă valabilă după toți acești ani. Colegiile, universitățile și conservatoarele noastre sunt pline de tineri corniste care își imaginează că într-o zi vor înfrumuseța secțiunile orchestrelor Americii. Specialiștii de performanță merg pe holurile fiecărei instituții și, de-a lungul anilor, i-am auzit pe mulți dintre ei spunându-mi că sunt absolut siguri că nu vor preda niciodată. „Vreau doar să mă joc”, spun ei. Dar noi toți facem parte dintr-o lungă tradiție de predare. Marii jucători ai meseriei noastre au ajuns așa doar pentru că cineva i-a învățat, iar 99% dintre ei predau ca parte a carierei lor de performanță. Este o responsabilitate pentru noi, ca participanți la genealogia cornului, să transmitem mai departe ceea ce am învățat. Cu toții suntem păstrători ai flăcării.

Deci, cum arată o „viață în muzică”? Pentru cei mai mulți dintre noi, care ne câștigăm existența ca muzicieni, este un mozaic de diverse activități muzicale, inclusiv interpretarea, predarea, scrierea, aranjarea, dirijorul și multe altele. Fiecare persoană își subliniază punctele forte și diverse componente pot ocupa centrul atenției pentru o perioadă, pe măsură ce cerințele vieții noastre se schimbă. Pentru aceia dintre noi care vor face din predare o parte importantă a vieții noastre muzicale, există trei subiecte interdependente de care trebuie să țineți cont: muzica, standardul de acceptabilitate și imaginația muzicală.

Lucrul esențial pentru toți cei care se străduiesc să fie un profesor bun este că se străduiesc și să devină un muzician bun. Deși există niște profesori grozavi care, dintr-o varietate de motive, nu mai cântă, nu există niciunul care să nu fie muzicieni remarcabili. Aflați tot ce puteți despre teorie, formă și istorie. Aflați despre viețile compozitorilor. Aflați despre viețile marilor corniste din trecut. Ascultați spectacole ale unor mari violoniști, pianiști, vocaliști și alți instrumentiști de suflat, astfel încât să puteți trece dincolo de mecanica cântării la corn. Ascultă modul în care își exprimă versurile. Educați-vă astfel încât interpretarea dvs. să fie informată. Lăsați muzica să vă ghideze deciziile muzicale, în loc să lăsați dificultățile de a cânta la corn să le dicteze. Instrumentul nostru este atât de solicitant din punct de vedere tehnic încât este ușor să fii prins să scoți notele și să ratezi comunicarea emoțională de care este capabil cornul. Pentru studenții implicați într-o diplomă de educație muzicală, acesta este scopul tău principal: în timp ce ești la școală, fă tot ce poți pentru a deveni cel mai bun muzician posibil.

În parteneriat cu a deveni un muzician grozav este ideea de a vă proteja standardul. Am descoperit de-a lungul anilor că nu pot avea două standarde. Nu sunt doar profesor de corn, ci și director de trupă de liceu. Dacă accept un standard mai scăzut de excelență de la studenții mei, în cele din urmă voi adopta acel standard pentru mine. Pentru a mă proteja, insist ca studenții mei să urmărească un standard profesional de performanță. Nu vor ajunge întotdeauna, dar scopul rămâne același. Am descoperit că trebuie să le reorientez constant mintea asupra acestei așteptări. Elevii nu joacă prost pentru că obiectivul este prea mare, ei joacă prost pentru că decid că sunt deja suficient de buni.

Unul dintre profesorii mei de la Universitatea din Iowa m-a avertizat despre asta în timp ce plecam cu DMA: „Oriunde ai merge”, a spus ea, „înconjoară-te cu cei mai buni muzicieni pe care îi poți găsi. Fă tot ce poți pentru a-ți menține muzica.” Menținerea unei vieți performante este o parte importantă în protejarea standardului dumneavoastră. Jucând cu alți jucători buni ne face să fim la înălțime, ne redefinește standardul personal de performanță și ne energizează imaginația muzicală.

Nu toți trăim în zone cu oportunități de performanță gata făcute. Aici muzica de cameră ne oferă cel mai mare profit. Alcătuiește un cvintet de alamă, un cvartet de corn sau un cvintet de vânt. A crea oportunități de performanță este mai bine decât să aștepți să fii rugat să te alăture uneia. Deși este plăcut să fii plătit pentru performanță, scopul aici nu este financiar, ci profesional și personal. Menținerea capacității noastre de performanță este o verigă importantă pentru relația cu studenții noștri. Este felul nostru de a merge pe jos. Elevii noștri progresează mai repede când văd că ne confruntăm cu aceleași probleme pe care le întâmpină. Creați oportunități de a lăsa elevii să vă audă jocul. Ne ține sinceri și este distractiv pentru ei!

Imaginația noastră muzicală este rezultatul succesului nostru la celelalte două categorii. Cu cât ești mai bun muzician, cu atât imaginația ta muzicală va fi mai mare. Cu cât standardul tău personal este mai ridicat, cu atât nivelul imaginației tale muzicale este mai ridicat. Eu numesc asta „hrănirea jucătorului de corn interior”. Trebuie să facem din ascultarea activă o parte a stilului nostru de viață și trebuie să luăm pași deliberați pentru a auzi cea mai bună creație muzicală pe care ne putem pune mâna. Acest lucru nu a fost niciodată mai ușor decât este în această epocă din ce în ce mai conectată. O multitudine de performanțe cu adevărat grozave ne sunt disponibile la un clic de buton, iar echipamentele de sunet de o calitate superbă sunt foarte ieftine. Cel mai bine este să ajungi la un spectacol live, deoarece poți fi parte din interacțiunea muzicii, dar dacă locuiești într-un loc care face acest lucru nepractic, există spectacole uimitoare disponibile pe internet. Sunt un mare fan al Digital Concert Hall și știm cu toții despre YouTube.cvartetul mclaughlin

Permiteți-mi să vă relatez un exemplu pentru a ilustra importanța imaginației muzicale. Recent am fost dirijor invitat pentru unul dintre colegii mei. A simțit că studenții săi pur și simplu nu se jucau atât de bine pe cât și-ar dori el. Trupa lui a cântat destul de bine în timp ce el i-a condus, dar au cântat o piesă frumoasă într-un mod cu adevărat plat și plictisitor. M-a lăsat să iau ștafeta și în câteva minute o cântau cu mult mai multă pasiune și erau mai profund implicați. În timp ce am vorbit după aceea, a mărturisit că, după ce elevii săi au primit notele și ritmurile, pur și simplu nu știa ce să facă în continuare. De unde am obținut formarea și interpretarea frazei? Copiam o înregistrare? Nu putea să înțeleagă prea bine ideea că au venit de la mine și că ar putea veni de la el. Problema lui nu era cu studenții săi. Erau gata de plecare. Problema lui era că nu le aducea nicio imaginație muzicală. Același lucru îl auzim la audițiile All State. Unii elevi cântă prin muzică fără nicio fărâmă de muzicalitate, în timp ce alții joacă cu artă. Este ușor să auzi ce fel de profesor au. Este diferența dintre competență și măiestrie.

Profesorii cu adevărat de cel mai înalt nivel pe care îi cunosc oferă oportunități pentru elevii lor de a crește, de asemenea. Pe lângă faptul că oferă studenților tăi lecții private, vezi despre oferirea de lecții de grup în care pot lucra la literatura de cvartet sau fragmente. Găzduiește un concert de cor de corn și, dacă studioul tău nu este suficient de mare, invită alți profesori și studenții lor. Du-ți studenții la cursuri de master la colegiul local sau la universitate. Mai bine, găzduiește-ți unul înainte de audițiile mari. Imaginați-vă entuziasmul studenților dvs. când ajung să cânte pentru un cornist profesionist pe care îl aduceți! Singura limită este în ceea ce îți poți imagina.

Ce resurse avem noi ca profesori? Încă o dată, internetul vine în ajutor cu înregistrări și mult material didactic de înaltă calitate. Site-ul excelent al lui Julie Landsman: www.julielandsman.com are un set minunat de exerciții și videoclipuri ale metodei Caruso, Acestea sunt și ele disponibile pe site-ul IHS, așa cum sunt cele mai comune fragmente de corn, înregistrări audio ale unor jucători celebri, și note pedagogice. Unele dintre cele mai bune cărți despre predarea cornului includ Manualul Cornului de Verne Reynolds, Gânduri adunate De Doug Hill, Cartea de bucate a jucătorului de alamă editat de Kenneth Amis și Predarea cu scop de Peter Boonshaft. Acestea vă pot oferi un început bun. Pentru inspirație reală, întrebați un profesor pe care îl respectați dacă puteți sta și observa ce fac. Asta poate fi o adevărată revelație!

În cele din urmă, succesul nostru ca profesori nu va fi legat de tehnicile pe care le învățăm, deși veți construi un repertoriu în expansiune de abilități de predare. Succesul nostru va veni din muzica, aderarea la excelență și imaginația muzicală pe care o aducem studenților noștri. Succesul nostru se va baza pe relația pe care o construim cu ei, iar moștenirea noastră, așa cum a subliniat Philip Farkas, va fi în ceea ce ei, la rândul lor, le transmit altora. Fiecare suntem o distilare a ceea ce ne-au dat profesorii noștri și a ceea ce le-au dat profesorii lor. Cu cât ne depunem mai mult în meșteșugul predării, cu atât devine mai plină de satisfacții atât pentru elevii noștri, cât și pentru noi înșine.


 Dr. Brian McLaughlin este director de trupe la West Milford High School din West Milford NJ. El deține diplome în muzică de la Universitatea West Texas A&M, Universitatea din New Mexico și Universitatea din Iowa. Brian menține un program de muzică premiat la WMHS și un studio privat de succes, pe lângă faptul că cântă în mod regulat în New Jersey și statele din jur, precum și pe Broadway.

Acest site web folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența utilizatorului, inclusiv starea de conectare. Prin utilizarea site-ului acceptați utilizarea cookie-urilor.
Ok